
Intresset för att rapportera igelkottar var stort under igelkottveckan. WWF fick in över 43 000 rapporter och kunde få reda på en hel del intressant.
Det visade sig att de fick in mer än observationer av igelkottar.
– Det är fantastiskt med det stora engagemanget för igelkotten! Förutom alla registreringar har någon satt upp en gyllene rondelligelkott i Hudiksvall och en person har skickat en nyskriven igelkottsvisa, för att bara nämna ett par exempel från veckan, säger Gustaf Lind, generalsekreterare på Världsnaturfonden WWF.
De 43 000 rapporterna innehöll 55 000 registreringar av igelkottar. Av dessa var 39 300 observationer av levande igelkottar, 3200 var döda och knappt 13 000 att man inte sett någon igelkott alls. Den sistnämnda siffran är också av intresse eftersom den skulle kunna visa vilka områden som saknar igelkottar (eller att folk är dåliga på att hitta dem).
– Många har nog sett en igelkott under barndomen – men tyvärr verkar arten ha försvunnit från vissa områden. I år har vi bett allmänheten att rapportera om man aldrig sett en igelkott där man bor. Genom att studera de här rapporterna kan vi sedan förstå bättre varför igelkottarna minskar, säger Jessica Ångström, igelkottsexpert.
Följt oss in i städerna på gott och ont
Igelkottarna trivs inte i barrträdsplanteringar (vanligt i det moderna skogsbruket) eller homogena odlingslandskap med samma gröda på enorma fält (vanligt i det moderna jordbruket). Därför har igelkottarna tvingats in till städer där det finns trädgårdar och parker med lövträd, buskage, gömställen och mat åt dem. Men där finns också mer trafik och över 80 procent av de döda kottarna hittades längs med bilvägar.
– För att värna om igelkotten och andra arter är det viktigt att grönytor i våra städer inte minskar och den biologiska mångfalden skyddas. För i den stadsnära miljön har nya hot uppstått. Grönytor som minskar, alltför välstädade trädgårdar, bilar, miljögifter. Detta måste vi få stopp på, säger Jessica Ångström.
Fortsätt rapportera igelkottar här.
FAKTA: Om du hittar en skadad igelkott
Om du hittat en igelkott som behöver hjälp, kontakta en viltrehabiliterare som är godkänd av länsstyrelsen. Riksförbundet för Katastrofhjälp – Fåglar och Vilt har kontaktinfo. Du kan också kontakta en lokal veterinär, vissa tar hand om vilda djur.
Om du hittar en död igelkott så kontakta gärna SVA, Statens veterinärmedicinska anstalt som analyserar igelkotten och eventuell orsak till att den har dött. Läs mer om vad SVA kan hjälpa till med här.
LÄS ÄVEN:
• Bly och gifter i igelkottar i städer
• Extra fokus på att hjälpa igelkottar
• Så hjälper du igelkottar i trädgården
• Medborgarforskning upptäckte rekordgammal igelkott
• Så bygger du ett igelkottshus
• Så farliga är robotgräsklippare för igelkottar
Källa: WWF